Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących  z Funduszu Promocji Kultury

Zwiastun spektaklu, który zmieni Wasz sposób patrzenia na świat. Po ubiegłorocznym sukcesie “Sklepów cynamonowych” na podstawie prozy Brunona Schulza, tym razem pokażemy Wam “Dziady cz. II”. Obejrzyjcie ten krótki film i koniecznie bądźcie z nami. Autor zdjęć Tomasz Uciński, realizacja Robert Baliński

Wszystkie spektakle są otwarte dla publiczności:

⦁ 20.10.22/ czwartek godz. 14.00 Technikum nr 15 im. Marii Skłodowskiej-Curie we Wrocławiu, ul. Skwierzyńska 1-7 we Wrocławiu

⦁ 21.10.22/ piątek godz. 10.00 Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Piławie Górnej, ul. Szkolna 6

⦁ 21.10.22/ piątek godz. 18.30 Miejska Biblioteka Publiczna - Centrum Kultury w Pieszycach, ul. Mikołaja Kopernika 37

⦁ 22.10.22/ sobota godz. 19.00 Wyspa Koni Ostroszowice, ul. Polna 15


“Bo kto nie był człowiekiem ni razu…” - Mickiewicz w niezwykłej interpretacji z muzyką Kiniora 

Spotkanie z człowiekiem, zmagającym się ze ze światem odartym z wartości, miłości, alienacją, pragnieniem powrotu do natury nieskażonej cywilizacją. W spektaklu  Fundacji Rozwoju Kultury, Sztuki i Edukacji “Otwórz Drzwi” wezmą udział studenci szkoły aktorskiej i aktorzy amatorzy. Muzykę na żywo zagra znany multiinstrumentalista Włodzimierz “Kinior” Kiniorski. 

 

“Świat nieziemski a rzeczywisty” to spektakl Fundacji Rozwoju Kultury, Sztuki i Edukacji “Otwórz Drzwi”  z siedzibą Oddziału Terytorialnego w Ostroszowicach , która już nie pierwszy raz zaskoczy widzów autorską interpretacją klasycznego dzieła. Po ubiegłorocznym sukcesie “Sklepów cynamonowych” na podstawie prozy Brunona Schulza, tym razem na scenie zobaczymy “Dziady cz. II”.  

 

Dzieło Adama Mickiewicza pełni tu jednak nie tylko rolę artystyczną. Stało się bowiem także, a może przede wszystkim punktem wyjścia, płaszczyzną integrującą świat sztuki z mieszkańcami społeczności lokalnych, wiejskich, zagrożonych wykluczeniem. To efekt współpracy studentów szkoły teatralnej AST we Wrocławiu (wśród nich studiująca we wrocławskiej szkole teatralnej Vasylisa z ukraińskiego (wśród nich studiująca we wrocławskiej szkole teatralnej Vasylisa z ukraińskiego Bachmutu), ), seniorów ze środowisk wiejskich oraz osób z niepełnosprawnościami, a także aktorów amatorów. 

 

W Roku Romantyzmu Polskiego (2022) pragniemy przypomnieć "duchowy depozyt, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele". To oni widzieli w tym co ułomne, chore i szalone głębię - podkreślają organizatorzy wydarzenia.  

 

Nie jest to jednak klasyczne i ludyczne ujęcie Mickiewiczowskiego dramatu, lecz przeniesienie go we współczesność, ujęcie w karby teraźniejszych problemów, obaw i frustracji każdego z nas. Spektakl opiera się na idei człowieczeństwa i poszukiwania go w sobie oraz w innych wokół “Bo kto nie był człowiekiem ni razu...”.  

 


Twórcy chcieli pokazać, że wizja ukazana w sztuce polskiego wieszcza jest jak najbardziej trafna i aktualna. Współczesny człowiek zmaga się ze światem odartym z wartości, miłości, alienacją, pragnieniem powrotu do natury nieskażonej cywilizacją. Spektakl zawiera uwspółcześnione formy przekazu - wizualizacje, bogatą reżyserię światła oraz niezwykłą warstwę plastyczną.  

 

Autorką scenariusza a także reżyserką jest Ewelina Ciszewska, dziekanka Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu. Muzykę do spektaklu skomponował Włodzimierz “Kinior” Kiniorski. Legendarny multiinstrumentalista znany m.in. z takich zespołów jak Brygada Kryzys, Izrael czy Young Power zagra ją premierowo, na żywo w czasie spektaklu. Reżyserem świateł i wizualizacji jest Robert Baliński

 

Przedstawienie zostanie zaprezentowane czterokrotnie:[Podział zawijania tekstu]  

  

To artystyczne przedsięwzięcie zostało dofinansowane z programu “Kultura dostępna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.   

 

Scenariusz i reżyseria: Ewelina Ciszewska  

Muzyka: Włodzimierz Kiniorski   

Scenografia: Marlena Zakrzewska  

Reżyseria świateł, wizualizacje: Robert Baliński   

Kostiumy: Marlena Zakrzewska, Urszula Szewczyk  

Asystent reżysera: Miłosz Sadowski  

Realizacja dźwięku: Robert Król  

Obsługa techniczna: Sławomir Tomaszuk  

 

Obsada: Dominika Banaszek, Marlena Broda, Daria Bogdan, Agnieszka Chroma, Agnieszka Gębska, Dominika Góral, Vasylisa Martseniuk, Sylwia Nagórna, Natalia Podyma, Małgorzata Zabuska, Julia Zoellner, Kacper Gębski, Mateusz Guzowski, Miłosz Sadowski, Jan Stasiczak, Piotr Zabuski, Marek Zoellner.    

 

ORGANIZATOR: Fundacja Rozwoju Kultury, Sztuki i Edukacji “Otwórz Drzwi”  

PARTNERZY: Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie filia we Wrocławiu, Technikum nr 15 im. Marii Skłodowskiej-Curie we Wrocławiu, Specjalistyczny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Piławie Górnej, Fundacja Pokolorujmy Szarość z Dobrocina,  Miejska Biblioteka Publiczna - Centrum Kultury w Pieszycach, Stowarzyszenie Przyjaciół Gór Sowich. 

Zdjęcie z próby (fot. materiały organizatora)